stolování
REKLAMA
Sednout si aspoň jednou denně společně ke stolu přinese vaší rodině jedině prospěch. Společné stolování utužuje vztahy, zlepšuje přátelskou atmosféru, milostný život a chování a prospěch dětí ve škole. Dává partnerům i celé rodině pocit sounáležitosti a bezpečí.
Společné jídlo je projevem dobré vůle, když se chceme s někým přátelit pozveme ho ke svému stolu.
Děti, které často jedí s celou rodinou, mají málo kdy problémy se svým chováním, dodržováním školního řádu, nejsou agresivní a mají větší emoční stabilitu a psychickou odolnost. V neposlední řadě mají takové děti lepší vyjadřovací schopnost. Podmínkou takového pozitivního přínosu je, že u společného jídla spolu členové rodiny hovoří, mluví na sebe a vnímají jeden druhého. V žádném případě se nedívají na televizi nebo každý do svého mobilu.
REKLAMA
Na slavnostní rodinný oběd připravte menu nejméně o třech chodech.
Studený předkrm nebo polévka >>> hlavní chod >>> dezert
.
Studený předkrm je malá porce lehkého jídla, jeho úkolem není nasytit, ale povzbudit chuťové buňky a zintenzivnit zážitek z hlaního chodu. Ideálním příkladem jsou plněná rajčata nebo vejce. Podávejte je naaranžovaná na malém dezertním talířku. Předkrm může být již naservírován při zvaní ke stolu.
Ani polévka nemá za úkol jedlíka nasytit, ke slavnostnímu obědu se nejlépe hodí čistý vývar se zavářkou, játrovými knedlíčky nebo celestýnskými nudlemi. Polévku podávejte na stůl v polévkové míse a až u stolu nalévejte každému na taliř.
Nejoblíbenější jídlem k hlavnímu chodu je jakýkoliv druh masa s přílohou a omáčkou nebo šťávou. Maso podávejte na širokém velkém talíři, přílohu v míse a šťávu nebo omáčku ve speciální nádobě - omáčníku. Pokud se součástí chodu např. špenát nebo zelí podávejte je také zvlášť i červené a bílé zelí rozdělte.
.
REKLAMA
.
Na talíře pak jídlo servírujte až u stolu, v rodině nebo mezi blízkými přáteli si můžete jednotlivé mísy podávat mezi sebou a každý si může nandat podle chuti a hladu.
Nakonec přichází dezert, nejčastěji sladký doprovázený kávou. Překvapte svou rodinu a vyhledejte si recept na neobvyklý moučník, který jste ještě nedělala a připravte si pro každého porci v krásném aranžmá. Uvidíte jakou radost tím způsobíte.
.
Zkuste si pro svoji slavnostní tabuli připravit i nový způsob skládání ubrousků.
.
REKLAMA.
Pokud se rozhodnete použít na slavnostní tabuli ubrus, měl by být bavlněný a na každé straně stolu přesahovat o 20 až 25 cm, působí tak slavnostněji.
A nezapomeňte ubrus důkladně hladce vyžehlit,
Každý den asi nebudete připravovat slavnostní tabuli, ale při vyjímečných příležitostech jako jsou třeba oslava narozenin členů rodiny nebo významná rodinná či partnerská výročí to stojí za to.
Nad uspořádáním stolu, výběru nádobí i samotného jídla se zamyslete.
Pokud připravujete tabuli k vánoční večeři rozhodně mi na ní neměly chybět vánoční dekorace.
REKLAMA
Pro rodinnou osvalu můžete zvolit nějaké téma, které se bude na dekoracích a doplňcích opakovat. Může to být třeba výrazný kostkovaný dekor nebo modrá, zelená či jakákoliv jiná barva.
Pro každého člena rodiny připravte stejnou sadu skleniček talířů a příborů, pečlivě a pravidelně je srovnejte proti sobě. Už jen takto připravený stůl vypadá elegantně a slavnostně.
u
REKLAMA